امام صادق (ع) را چقدر میشناسیم؟

جوانان باید علم و دانش امام صادق (ع) را فرا گرفته و فرهنگ دینی و اسلامی مکتب تشیع را در فرهنگ خود لحاظ کرده و در انتقال آن به نسل‌های آینده بکوشند.

  ” حجت‌الاسلام ایوب رنجبری “در خطبه‌های نماز جمعه اظهار داشت: امام جعفرصادق (ع) به دلیل داشتن خصوصیات بارزی چون راستگویی و صداقت به لقب صادق معروف شده است. 

یکی از خصوصیات امام جعفر صادق (ع) که او را از سایر امامان ممتاز ساخته، علم و دانش وسیع آن حضرت بود  که پیامبر اسلام همواره ایشان را به این صفت معرفی می‌کردند.
عده شاگردان معروف ایشان را تا چهار هزار نفر و مجموع آن ها را تا 12 هزار نفر هم نوشته اند. به این ترتیب آن حضرت ضمن مبارزه با شبهات مسموم بدعت گزاران، اسلام نام محمّدی را از زیر حجاب تیره و تار اسلام بنی امیه و بنی عباس بیرون آوردند.

 زمان امامت امام صادق (ع) دوران انقلاب فکری و فرهنگی ملل و اقوام گوناگون بود که آن حضرت به واسطه علم و دانش خود به ترویج و نشر دین اسلام پرداخت.

در آن زمان وجود نهضت‌های مختلف فرهنگی از اقوام و ملل مختلف تهدیدی جدی برای از بین رفتن اسلام و آموزه‌های دین محسوب می‌شد.

 زمان امامت امام صادق (ع) قومی بود به نام زندقه که منکر اسلام، خدا و دین بود و مورد حمایت خلافت بنی‌عباس بود که امام صادق (ع) به مقابله با اعتقادات این قوم پرداخته و با آنان مبارزه ‌کرد.

 امام جعفرصادق (ع) سجایای رفتاری فراوانی داشتند که این فضایل باعث شده بود مورد اعتماد و اطمینان مردم مسلمان آن زمان واقع شود،  امام صادق (ع) چنان شخصیت علمی و معنوی فراوانی داشت که مورد تقدیر و تحسین بسیاری از عالمان و دانشمندان مشهور عصر خود بود.

وی به یکی از خصوصیات برتر امام صادق (ع) اشاره کرد و گفت: صبر و شکیبایی آن حضرت اسوه تمام مردم مسلمان بود زیرا ایشان در برابر تمام مصائب شکر خدا را به جا آورده و کوچکترین خوفی به دل راه نمی‌داد.

امام جمعه ماکو با بیان اینکه تمام مسلمانان شیعه و سنی باید در برابر هرگونه بلایی صبر داشته باشند، گفت: امروز همه به‌ویژه جوانان باید از خصوصیات اخلاقی امام صادق (ع) درس گرفته و در زندگی خود به کار گیرند.

فارس

/ 0 نظر / 34 بازدید