پوشش اسلامی یاحجاب به چه معناست؟

همانطورکه قبلاقول داده بودم که نتایج نظرسنجی رابیشتربازکنم...

متوجه شدم که بیشتردوستان عزیزمتاسفانه هدف ومعنای اصلی پوشش رادرک نکرده اند!!!تعجب

لذاتصمیم گرفتم کمی مطلب رادراین باره بازکرده، 

باشدکه باآگاهی بیشترعزیزان درجهت اعتلاوپیشرفت جامعه اسلامیمان بکوشیم.قلب

 آثار و فواید رعایت حجاب و پوشش دینى‏
1- بهداشت روانى اجتماع و کاهش هیجان‏ها و التهاب جنسى که سبب کاهش عطش سیرى ناپذیرى شهوت است.
2- تحکیم روابط خانوادگى و برقرارى صمیمیت کامل زوجین. 
با رواج بى حجابى و جلوه گرى زن، جوانان مجرد، ازدواج را نوعى محدودیت و پایان آزادى‏هاى جنسی خود تلقّى مى‏کنند وافراد متأهل هر روز در مقایسه‏اى خطرناک میان آن چه دارند و ندارند، قرار مى‏گیرند. این مقایسه‏ها، هوس را دامن زده و ریشه زندگى را مى‏سوزاند.
3- استوارى اجتماعى و استیفاى نیروى کار و فعالیّت‏
دختر و پسرى که در محیط کار و دانشگاه تحریک شهوانى شوند، از تمرکز و کارآیى آن‏ها کاسته مى‏شود و حکومت شهوت بر اجتماع سبب هدر رفتن نیروى فکرى و کارى است.
4- بالارفتن ارزش واقعی زن (و جبران ضعف وناتوانی جسمانى او)
حیا، عفاف و حجاب زن مى‏تواند در نقش عاطفى او و تأثیرگذارى بر مرد مؤثر باشد. لباس زن سبب تقویت تخیّل و عشق در مرد است و حریم نگه داشتن یکى از وسائل مرموز براى حفظ مقام و موقعیّت زن در برابر مرد است.
اسلام حجاب را براى محدودیّت و حبس زن نیاورده، بلکه براى مصونیّت او توصیه کرده است، زیرا اسلام راضى به حبس، رکود و سرکوبى استعدادهاى زن نیست، بلکه با رعایت عفاف و حفظ حریم، اجازه حضور زن را ىر اجتماع داده امّا از سوء استفاده شهوانى و تجارى منع کرده است.
در واقع حجاب موجب محدودیت مردان هرزه مى‏باشد که در صدد کام جویى‏هاى آزاد و بى حد و حصر هستند و مصونیت زنان از دست این گروه از مردان منظور است.

 

علاوه بر مطالب فوق استاد مطهری در بیان این که چرا حجاب به زنان اختصاص یافته می گوید: اما علت این که در اسلام دستور پوشش، اختصاص به زنان یافته، این است که میل به خود نمایى و خودآرایى مخصوص زنان است. از نظر تصاحب قلب‏ها و دل‏ها مرد شکار است و زن شکارچى، همچنان که از نظر تصاحب جسم و تن، زن شکار است و مرد شکارچى. میل زن به خود آرایى از حس شکارچى‏گرى او ناشى مى‏شود. در هیچ جاى دنیا سابقه ندارد که مردان لباس‏هاى بدن نما و آرایش‏هاى تحریک کننده به کار برند. این زن است که به حکم طبیعت خاص خود مى‏خواهد دلبرى کند و مرد را دل باخته و در دام علاقه خود اسیر سازد. بنابراین انحراف تبرّج و برهنگى، از انحراف‏هاى مخصوص زنان است و دستور پوشش هم براى آنان مقرر گردیده است».(1) به عبارت دیگر: جاذبه و کشش جنسى و زیبایى خاص زنانه و تحریک پذیرى جنس مردانه، یکى از علت‏هاى این حکم است. توصیه و دستور الهى به پوشش و حجاب براى زنان، به منظور ایجاد محدودیت و محرومیت و چیزهایى از این قبیل که تنها فریب شیطانى‏اند نمى‏باشد، بلکه در واقع براى آگاهى دادن به گوهر ارزشمند در وجود زنان است که باید از آن مراقبت و شده و حفظ شود و به تاراج نرود. این کاملاً معقول است که هر چیزى ارزشمندتر باشد، مراقبت و محافظت بیشترى را مى‏طلبد تا از دست راهزنان در امان باشد و به شکل یک ابزار براى مطامع سودپرستان در نیاید. 
 به یاد داشته باشیم که  غریزه جنسى، نیرومند و عمیق است. هر چه بیشتر اطاعت شود، سرکش‏تر مى‏گردد، همچون آتش که هر چه به آن بیشتر هیزم بدهند، شعله ورتر مى‏شود، و شهوت خود را به صورت یک عطش روحى و خواست اشباع نشدنى در مى‏آورد.(2) و وضعیت جهان معاصر و کشانده شدن عده‏اى به همجنس بازى نشانه آشکارى از این حالت است.
بنابراین رعایت نکردن پوشش اسلامى توسط زنان نه تنها از بین رفتن حساسیت مردان را به دنبال ندارد، بلکه موجب طغیان غریزه جنسى آنان نیز مى‏گردد و پس از مدتى باعث دلزدگى و بى معنایى آن خواهد شد.

 

در مورد مردان نیز این گونه نیست که بتوانند با هر نوع لباسی از خانه بیرون آیند و نوع پوشش آنها می تواند به هر صورتی باشد بلکه مردان نیز در این جهت با محدودیت های خاص خود نسبت به پوشش مواجه هستند اما محدوده پوشش آنان به جهت حضور بیشتر در اجتماع و کارهای سخت و به جهاتی که در بالا ذکر شد با زنان متفاوت است.
پى نوشت‏ها: 

1. مرتضى مطهرى، مجموعه آثار، ج 19، ص 436، با تلخیص.

2.همان،ص434.

/ 10 نظر / 18 بازدید
احمد راد

من قدر خود را بزرگتر از آن می دانم که مجبت خویش را از کسی دریغ کنم ، حتی اگر کسی محبت مراد درک نکند و به خیال سوء استفاده نماید ..... شهید چمران هفته دفاع مقدس گرامی باد .....

دوست حقیقتجو

با سلام مطلبتان جالب و تقریبا وافی به معنا بود ولی علاوه بر نکات بیان شده می باید به پیشفرضهای مورد قبول جامعه ایرانی اسلامی نیز اشاره می شد مثل اصالت خانواده غیرت محل کار و تلاش بودن اجتماع ونه محل رفع غرائز و... محل رفع غرائز بودن خانه تنوع طلبی = نوشیدن آب شور جهت سیراب شدن رخ نمایی = از دست داد هویت و شخصیت زن به امید جامعه ای با فرهنگ یا حق

Rain boy

به سلامتی اونایی که می دونی هیچ وقت نمی تونی بهشون زنگ بزنی ولی بازم دلت نمی یاد شمارشونو از فون‌بوکت پاک کنی..... به سلامتی بیل! که هرچه ‌قدر بره تو خاک، بازم برّاق‌تر می‌شه. به سلامتی عقرب! که به خواری تن نمی ده عرض شود که عقرب وقتی تو آتیش می‌ره و دورش همش آتیشه با نیشش خودش می‌کُشه که کسی ناله‌هاشو نشنوه به سلامتی سیم خاردار! که پشت و رو نداره به سلامتی اونی که بی کسه ولی ناکس نیست به سلامتي همه خوبا كه سخت مشغول شطرنج زندگي اند و نميدونن ما مات رفاقتشون هستيم به سلامتی اونی که باخت تا رفیقش برنده باشه بسلامتی بچه های قدیم كه با ذغال واسه ی خودشون سبیل می ذاشتن تا شبیه باباهاشون بشن، نه بچه های الان كه ابروهاشون رو بر می دارن تا شبیه مادراشون بشن به سلامتی دریا! که ماهی گندیده‌هاشو دور نمی‌ریزه گل آفتابگردان را گفتند: چراشبها سرت را پایین می اندازی؟ گفت :ستاره چشمک میزند، نمیخواهم به خورشید خیانت کنم.......... به سلامتی همه اونایی که مثل گل آفتابگردان هستند به سلامتی آسمون که با اون همه ستاره اش یه ذره ادعا نداره ولی یه سرهنگ با سه تا ستاره خدا را بنده نیست. روز دختر مبا

Danyal

میشــــه اسـم پاکتو / رو دل خـــــدا نوشت میشه با تو پر کشید / تــــوی راه سرنوشت میشـــه با عطـر تنت / تا خــــود خـدا رسید میشــه چشــم نازتو / رو تن گلهــــا کـشید روز دختر مبارک

باغ رضوان

سلام [گل] بعد از یک ماه آپم[قلب][گل] تشریف بیارید[گل]

Danyal

رفتن بهانه نمی خواهد،بهانه ی ماندن که تمام شد کافیست.... دعای باران چرا ؟! دعای عشق بخوان.... این روزها دل ها تشنه ترند تا زمین....! خدایا کمی عشق ببار....

باغ رضوان

سلام ممنون که به من سر زدی آپ کردی خبرم کن

Danyal

به اندازه ی کلاغ ها که کاج را دوست دارند… به اندازه ی دختر کوچولویی که عروسکش را دوست دارد….. به اندازه ی پسر کوچولویی که آرزوی پلیس شدن را دوست دارد….. به اندازه ی آفتابگردانی که آفتاب را دوست دارد….. به اندازه ی بچه ها که عمو پورنگ را دوست دارند….. به اندازه ی بزرگتر ها که تام و جری را دوست دارند….. به اندازه ی مادر بزرگ که تسبیحش را دوست دارد…… به اندازه ی دانش آموزی که روز آخر امتحانات را دوست دارد…… به اندازه ی شاعری که لحظه ی سرودن را دوست دارد….. به اندازه ی مادری که عروسی تنها پسرش را دوست دارد….. به اندازه ی کودکی که دست تکان دادن برای هواپیما را دوست دارد….. و…. همیشه دوستت دارم…. همیشه منتظرت هستم ….

عاشق کوهستان

سلام دوست عزیز[گل] ممنونم موضوع مهم و بجایی است ......... آفرین بر شما[دست] حجاب ، وسیله ای است تا نشان دهی وسیله نیستی .