ارتباط بین امام زمان(عج) و امام حسین(ع)...

امام صادق «ع» فرمود : (( اول من تنشق الارض عنه و یرجع الی الدنیاالحسین بن علی ؛ نخستین کسی که زمین برایش شکافته می شود و او به دنیا مراجعت می نماید امام حسین «ع» است )) .

و نیز در ضمن روایتی اژآمده که : هنگام ظهور حضرت مهدی «عج» امام حسین «ع» همراه چهل هزار نفر در حالی که قرآن بر گردن آویزان کرده اند و شمشیر و اسلحه حمل می نمایندنزدیک اردوگاه حضرت مهدی «عج» می آیند ، امام حسین «ع» به بعضی از یاران می فرماید : برو از این جمعیت (اطراف حضرت مهدی) بپرس شما کیستید و رهبرتان کیست و هدفتان چیست ؟او از آنها همین سؤالات را می کند ، آنها در پاسخ می گویند : (( ما یاران مهدی «عج» هستیم و صاحب ما حضرت مهدی «عج» است و در آیین محمٌد«ص» وآلش «ع» می باشیم )) .

آنگاه امام حسین «ع» همراه سپاهش به سپاه حضرت مهدی «عج» می پیوندند و امام حسین «ع» پس از سؤالاتی از امام مهدی «عج» و و دریافت صدق نشانه های حضرت قائم در وجود مبارک مهدی «عج» فریاد می زند : (( الله اکبر ! ای پسر پیامبر ، دستت را بده تا با تو بیعت کنم )) .

آنگاه امام حسین «ع» با امام زمان «عج» بیعت میکند و سایر یاران امام حسین «ع» نیز _ جز زیدیه ... _ بیعت می نمایند .

زیارت ناحیه ی مقدٌسه

از جمله  از نمونه ها که نشانگر پیوند قیام مهدی «عج» با قیام حسین «ع» است ، دو مورد زیارتنامه ی ناحیه ی مقدٌسه است .

عالم بزرگ سید بن طاووس در مورد زیارتنامه نخست می گوید : (( این زیارتنامه منسوب به حضرت قائم «عج» می باشد )) .

در پایان زیارتنامه ، نام 79 شهید ذکر شده است و در پایان پس از دعا برای شهداء می فرماید : (( و انتم لنا فرطاء و نحن لکم خلطاء فی دار البقاء ؛ شما از ما سبقت گرفتید و ما به شما در خانه ی بقا (آخرت) خواهیم پیوست )) .

در این زیارت گاهی امام زمان «عج» از خداوند خواسته که همنشین شهیدان کربلا شود ، مثلا در مورد حضرت علی اکبر «ع» می فرماید : (( و از خداوند می خواهم که در خانه ی جاوید آخرت با تو رفیق و همنشین گردم و از دشمنانت بیزاری می جویم ... )) .

کوتاه سخن اینکه : از آیینه ی این زیارتنامه و زیارتنامه ی دوم کاملا رشته ی ناگسستنی خطٌ امام زمان «عج» با خطٌ امام حسین «ع» و یارانش دیده می شود و نشانگر پیوستگی عمیق این دو قیام است .

* * *

مطلب جالب دیگر اینکه : شب تولٌد حضرت قائم «عج» از شبهایی است که زیارت امام حسین «ع» در آن شب بخصوص سفارش شده است ، زیارتی که محتوای درود بر او و شهیدان اسلام و اظهار وفاداری با آنها و لعن و نفرین و اظهار تنفر از دشمنان آنها است .

نتیجه گیری و جمع بندی

به این ترتیب می بینیم یک رابطه ی عمیق و پر اسراری بین امام حسین «ع» و حضرت مهدی «عج» وجود دارد و می توان به طور قطع از این رابطه چنین برداشت کرد که خطٌ مهدی «عج» همان خطٌ سرخ حسین «ع» است  و زمینه سازان ظهور حضرت مهدی «عج» باید خطٌ حسین «ع» را با تلاش هر چه بیشتر ، دنبال کنند ، تا رهبری همه ی جهان را به دست حضرت مهدی «عج» بسپارند .

کوتاه سخن آنکه : در قیام جهانی حضرت مهدی «عج» نیز از نام حسین و خون پاک او و قیام عظیمش ، استفاده کامل می شود و کلمه ی انقلابی و صلابت و شکوه می بخشد و آنان را در پیروزی حضرت مهدی «عج» یاری می کند .

آری باید همیشه نام حسین «ع» را در پیشانی تاریخ زنده نگاه داشت و عاشورای حسینی ، سال به سال با شکوهتر برقرار گردد ، چرا که به قول شاعر ظریف گو ، خوشدل :

همین نه گریه بر آن ماه تشنه لب کافی است

                                                                 اگر چه گریه بر آلام قلب تسکین است

ببین که مقصد اصلی او چه بود ای دوست

                                                                 که درک آن سبب عزٌ و جاه و تمکین است

زخاک مردم آزاده بوی خون آید

                                                                 نشان شیعه و آثار پیروی این است

حسین مظهر آزادگی و آزادی است

                                                                 خوشا کسی که چنینش مرام و آئین است . 

 منبع: کتاب امام حسین {ع} افتاب تابان ولایت نوشته ی محمد محمدی اشتهاردی

/ 2 نظر / 26 بازدید

[تایید][تایید][تایید]

احسان

سلام دوست عزیز وبلاگ خیلی جالبی دارید. من مطالبتون رو خواندم عالی بود. ممنون میشم به وبلاگ منم سربزنی و تبادل لینک کنیم.